Szukaj
Close this search box.

Centrum Handlowe Tkalnia w Pabianicach

Zwiedzając miasto, jakim są Pabianice, warto odwiedzić kilka interesujących miejsc. Pośród wspomnianych miejsc znajduje się przede wszystkim Centrum Handlowe Tkalnia, które odwiedzane jest przez spore grono ludzi.

Historia powstania Centrum Handlowego Tkalnia

Pasaż handlowy Tkalnia Pabianice Centrum znaleźć można przy ulicy Grobelnej. Wspomniany budynek znajduje się na miejscu byłej fabryki włókienniczej Krusche & Ender. Owe centrum handlowe jest stosunkowo nowym miejscem, ponieważ zostało otwarte 29 czerwca 2019 roku.

Lokalizacja Centrum Handlowego Tkalnia jest niezwykle interesująca, ponieważ w pobliżu znajduje się pole golfowe A&A Arkadia oraz Park Słowackiego. Oba wspomniane miejsca zdecydowanie przypadną do gustu wielu przyjezdnym turystom czy też mieszkańcom Pabianic.

Wartymi wspomnienia są początki powstania fabryki włókienniczej Krusche & Endera, ponieważ w drugiej połowie XIX wieku była ona jedną z najnowocześniejszych oraz największych fabryk w owej branży.

Wraz z upływem lat oraz nastąpieniem nacjonalizacji zaraz po wojnie w 1905 roku, nazwa fabryki uległa zmianie na rzecz Bojowników Rewolucji. Nie była to jedyna zmiana w historii nazewnictwa owej fabryki, ponieważ w połowie lat 70. wspomniany budynek nazywany był jako Pamotex.

Czytaj też: Historia parku im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach

Ówczesna fabryka włókiennicza była w swoistej czołówce względem konkurencji w owej branży. Jednakże, działalność w fabryce została wstrzymana wraz z początkiem XXI w.

W budynku byłej fabryki włókienniczej starano się otworzyć kilka zakładów produkcyjnych, jednakże każde z nich wcześniej lub później skazane były na zamknięcie.

Stworzenie Centrum Handlowego Tkalnia odbyło się za sprawą inwestycji firmy A&A Holding. Pracując nad wspomnianym miejscem, dążono do zachowania historii byłej fabryki. Co za tym idzie, centrum handlowe jest swoistym połączeniem nowoczesności oraz przeszłości.

Kilka ciekawostek dotyczących Centrum Handlowego Tkalnia

W Cetrum Handlowym Tkalnia znajduje się 40 sklepów. Dodatkowo, dostępne są różnorodne lokale gastronomiczne oraz kino Helios. Wspomniane kino jest pierwszym multipleksem, jakie znaleźć można w Pabianicach.

Interesujący wydaje się fakt, iż parking galerii wykorzystywany jest jako rynek, na którym organizowane są różnorodne imprezy oraz znane koncerty.
W Centrum Handlowym Tkalnia można spotkać prawdziwy szybowiec Aeroklubu Łódzkiego, który został zawieszony tuż nad sceną.

Wspomniany szybowiec jest swoistym hołdem dla pabianickiego konstruktora szybowców, mianowicie Pana Bogumiła Beresia. Możliwe jest stwierdzenie, iż zdecydowanie się na zawieszenia szybowca jest niezwykle interesującym krokiem, ponieważ zwiedzanie galerii zostało wzbogacone o dodatkową atrakcję.

MK Fotowoltaika Pabianice | Instalacje Fotowoltaiczne