Szukaj
Close this search box.

Klimatyzatory słoneczne – jak energia słoneczna może ochłodzić Twój dom

Gdy zbliża się lato właściciele domów i firm mogą zacząć myśleć o tym, jak w tani sposób utrzymać swoje pomieszczenia w chłodnej temperaturze, gdy za oknem kolejne rekordowe upały. Energia słoneczna rozwinęła się do tego stopnia, że ludzie mogą wykorzystać słońce do zasilania taniej i przyjaznej dla środowiska klimatyzacji.

Klimatyzacja słoneczna jest realną opcją do rozważenia, bez względu na to czy chcesz dodać ją do budynku po raz pierwszy czy chcesz wymienić istniejącą jednostkę klimatyzacyjną. Amerykański Departament Energii twierdzi, że wysoko wydajne klimatyzatory mogą obniżyć rachunki za klimatyzację nawet o 50%. Ponieważ ogrzewanie i chłodzenie stanowią około jednej trzeciej rachunków za energię w domu, taka alternatywna klimatyzacja zasilana energią słoneczną może przyczynić się do wielu oszczędności.

Wykorzystanie energii słonecznej do chłodzenia domu

Energia słoneczna może pomóc w chłodzeniu domów i budynków na trzy podstawowe sposoby. Najbardziej powszechne jest zastosowanie fotowoltaiki. W tych systemach panele słoneczne zbierają energię słoneczną i wykorzystują ją do zasilania klimatyzatora lub centralnego ogrzewania i chłodzenia (znanego również jako system HVAC).

Pozostałe dwa rodzaje systemów klimatyzacji zasilanych energią słoneczną to systemy pasywne i słoneczne systemy grzewcze. Systemy pasywne wkomponowane są w projekty budynków, a czasem także w inne obiekty (takie jak drzewa solarne). Słoneczne systemy termiczne wykorzystują energię słoneczną do chłodzenia przez pompy ciepła.

Typowe dla większości – jeśli nie wszystkich słonecznych klimatyzatorów – są wysokie wskaźniki sezonowej efektywności energetycznej (SEER). Oznacza to, że po zainstalowaniu są one bardzo wydajne i znacznie obniżą koszty chłodzenia i rachunki za prąd.

Spojrzenie na hybrydową klimatyzację słoneczną

Hybrydowe klimatyzatory słoneczne są zwykle klimatyzatorami elektronicznymi zasilanymi z paneli fotowoltaicznych. Systemy te można zaprojektować tak, aby działały samodzielnie lub jako część domowego systemu energii słonecznej.

Przykładowe takie systemy budowane są w celu zapewnienia najpierw zasilania klimatyzatora lub pompy ciepła, a następnie doprowadzenia energii bezpośrednio do domu lub budynku, przy okazji zapewniając nadwyżkę energii elektrycznej wysyłaną do sieci elektrycznej.

Istnieją również inne opcje klimatyzacji. Wiele reklamowanych hybrydowych klimatyzatorów słonecznych to mini-podziały. Są to systemy ukształtowane ze sprężarką na zewnątrz i są połączone z dmuchawą lub centralą wentylacyjną wewnątrz, która zapewnia chłodzenie pomieszczeń. Niektóre systemy mogą pomieścić wiele centrali wentylacyjnych, co zasadniczo umożliwia użytkownikom chłodzenie wielu pomieszczeń w budynku, bez chłodzenia całego budynku.

Systemy fotowoltaiczne zasilające mini-podziały mogą być powiązane z siecią lub zmieniane do zdalnych zastosowań, takich jak domek w górach bez dostępu do sieci elektrycznej. Takie systemy fotowoltaiczne mogą być wyposażone w magazyn energii, co pozwala na pracę w nocy lub gdy jest pochmurny dzień.

Istnieją również zestawy do hybrydowych systemów klimatyzacji słonecznej. Instalatorzy systemów solarnych mogą odpowiednio dobrać system i zapewnić profesjonalne usługi instalacji solarnej. Ponadto mogą zapewnić długoterminowe gwarancje i pomóc zmaksymalizować korzyści z takich klimatyzatorów słonecznych.

Systemy pasywne są najbardziej nieszkodliwą formą chłodzenia słonecznego. Właściwa izolacja, lokalizacja i projekt architektoniczny mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzania, chłodzenia, a nawet oświetlenia budynku.

Obecność drzew liściastych, takich jak klony lub wiąz w pobliżu budynku, może zapewnić cień w czasie gorących miesięcy, redukując przy okazji zużycie energii na klimatyzację.

Podobnie wentylacja może pomóc utrzymać temperaturę w budynku, utrzymując go na stałym poziomie przez cały rok. Łatwiej jest jednak odpowiednio przygotować nowy budynek niż zmodernizować wentylację w istniejącym budynku.

Zrozumienie systemów słonecznej termicznej klimatyzacji

W przeciwieństwie do systemów fotowoltaicznych słoneczna energia cieplna wykorzystuje energię cieplną Słońca, a nie energię elektryczną, do zapewnienia chłodzenia przez pompę ciepła.

W systemach solarnych wykorzystujących absorpcję stosuje się czynnik chłodniczy (podobnie jak w przypadku zwykłego klimatyzatora). Jednak zamiast wykorzystywać energię elektryczną do sprężania i ogrzewania czynnika chłodniczego, do podgrzania stosuje się panele słoneczne. Następnie czynnik jest odparowywany i pompowany przez cewki, aby pochłaniać ciepło i wilgoć, tak jak robi to normalny klimatyzator.

W przeszłości słoneczne termiczne klimatyzatory były przeznaczone do większych zastosowań, a mianowicie budynków komercyjnych. Ale w ostatnich latach opracowano pompy ciepła i systemy cieplne znajdujące także zastosowanie w domach rodzinnych.

Słoneczne klimatyzatory termiczne nadal wymagają energii elektrycznej do zasilania pomp i wentylatorów, które to transportują powietrze i czynniki chłodnicze. Ponieważ wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania czynników chłodniczych, ich transport wymaga znacznie mniej energii niż moc, jakiej wymaga tradycyjna jednostka klimatyzacyjna.

Chłodzenie latem dzięki energii słonecznej

Wszystkie te ekologiczne opcje pomagają obniżyć koszty energii elektrycznej, dzięki czemu przejście na energię słoneczną jest niekwestionowanym sposobem na rozpoczęcie oszczędzania na rachunkach za prąd. W połączeniu z klimatyzacją słoneczną jest to po prostu fajny sposób na bardziej ekologiczne orzeźwienie podczas upałów.

Dodaj komentarz