Szukaj
Close this search box.

Śnieg na panelach słonecznych: czy panele będą działać w zimie?

My, ludzie, opracowaliśmy genialny sposób na uchwycenie promieni słonecznych i przekształcenie ich w energię elektryczną! Dzieje się tak dzięki ogniwom słonecznym, które połączone ze sobą tworzą panel słoneczny.

Choć pomysłowy jest ten wynalazek, wydaje się, że jest przeznaczony dla osób mieszkających w słonecznych częściach planety. Na przykład w takiej Hiszpanii czy Włoszech. Ale co z nami w Polsce, gdy zdarzają się u Nas obfite w śnieg zimy. Czy sensownie jest mieć panele słoneczne, jeśli są pokryte śniegiem? Czy panele słoneczne są bezwartościowe w zimie?

Czy panele słoneczne działają zimą?

Krótka odpowiedź – tak, działają. Panele słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Dopóki na panele padają promienie słoneczne, nie ma znaczenia, jak jest gorąco lub zimno. W rzeczywistości panele fotowoltaiczne działają wydajniej, gdy jest zimno.

Wynika to z faktu, że podobnie jak wszystkie urządzenia elektryczne panele słoneczne działają wydajniej w niższych temperaturach. Podczas testowania paneli słonecznych pod kątem ich maksymalnej mocy, testy przeprowadza się w chłodnych 5 ° C. W tych niższych temperaturach moc paneli słonecznych jest optymalna.

W rzeczywistości producenci oceniają swoje panele słoneczne pod kątem maksymalnej temperatury. Jest to temperatura, powyżej której wydajność paneli słonecznych zaczyna spadać. Gdy temperatura paneli wzrośnie powyżej tej temperatury maksymalnej, spada ich efektywność wytwarzania elektryczności. Zimą panele słoneczne naturalnie rzadziej osiągają szczytową temperaturę. Dlatego bardziej prawdopodobne jest, że będą osiągać maksymalną wydajność.

Ten wzrost wydajności jest jednak równoważony przez fakt, że zimą dni są krótsze (a zatem jest mniej godzin słonecznych). Co powoduje, że produkcja energii w zimie nie różni się drastycznie od produkcji w lecie.

Wiele zależy również od położenia geograficznego od równika. Wymagania dotyczące paneli słonecznych, a także oszczędności, jakie możesz uzyskać, będą się zmieniać w zależności od tego, gdzie się znajdujesz.

Jednocześnie panele słoneczne pomagają również utrzymać ciepło w domu, obniżając rachunki za ogrzewanie w zimie.

Wszyscy wiemy, jak ile systemy grzewcze potrafią zużyć energii elektrycznej i przyczynić się do zwiększonych opłat w czasie zimy. Posiadanie paneli słonecznych może znacznie obniżyć takie wydatki.

Czy energia z paneli słonecznych będzie generowana jeśli leży na nich śnieg?

Jeśli twoje panele pokryte są grubą warstwą śniegu, to nie, nie będą generować energii. Dobra wiadomość jest taka, że śnieg rzadko wpływa na działanie paneli słonecznych w rzeczywistych warunkach. Oto czynniki, które minimalizują lub całkowicie eliminują negatywny wpływ śniegu na panele słoneczne:

Panele słoneczne są zwykle instalowane pod kątem, co ułatwia zsuwanie się śniegu. Zawsze możesz rozważyć zakup takich paneli słonecznych, które będą monitorowane w sposób ciągły lub tylko sezonowo. W obu systemach kąt nachylenia paneli może się zmienić. Dzięki temu, że kąt jest bardziej stromy podczas zimy, można zoptymalizować kąt promieni słonecznych padających na panele, a także utrudniać gromadzenie się na nich śniegu.

Ciemne panele słoneczne przyciągają ciepło i pomagają w stopieniu śniegu. Panele słoneczne są zaprojektowane tak, aby przyciągać promienie słoneczne i zatrzymać je. Ogólnie mówiąc, panele słoneczne są o 20 ° C cieplejsze niż temperatura otoczenia. Nawet blask słońca może spowodować, że panele słoneczne zaczną się rozgrzewać, a tym samym przyspieszą topnienie śniegu wokół niego.

Śnieg ma właściwości antyzabrudzeniowe, a zatem gdy się topi, zabiera ze sobą wszelkie zabrudzenia z paneli. Jest to podobne do tego, co dzieje się ze śniegiem pokrywającym przednią szybę samochodu: gdy pozwala się mu stopnieć, usuwa z niego cały brud. W efekcie czystsze panele pracują z większą wydajnością.

Jeśli musisz, możesz użyć narzędzi do usuwania śniegu. Ale odradzamy tak robić. Ryzyko uszkodzenia paneli podczas tej czynności nie jest tego warte.

Ogólnie rzecz biorąc, śnieg nie powinien dramatycznie wpływać na panele słoneczne ani sposób ich działania w zimie.

Inną opcją są osłony śniegowe do paneli słonecznych

Dotyczy to tylko miejsc, w których występują duże opady śniegu. Same panele słoneczne nie powinny ponosić żadnych szkód z powodu obfitych opadów śniegu. Każdy panel słoneczny jest taki zaprojektowany, aby wytrzymywał każdą pogodę, w tym i śnieg.

Ale są też argumenty za osłonami przeciwśnieżnymi do paneli słonecznych. W przeciwieństwie do standardowych pokryć dachowych, nie oferują one wystarczającego tarcia dla śniegu, który się na nich gromadzi.

Dlatego jeśli miałeś duże opady śniegu, duże kawałki śniegu mogą zsunąć się z paneli w jednym momencie. A to może być już niebezpieczne. Nie tylko dla przydomowych sprzętów, ale przede wszystkim dla domowników!

Osłony przeciwśnieżne są świetne, ponieważ są stosunkowo tanie i umożliwiają stopniowe opadanie śniegu.

Najważniejsze w panelach słonecznych w zimie

Twoje opłaty za energię elektryczną świadczą o faktycznej wartości instalacji paneli słonecznych, a nie pogoda. Stawki energii elektrycznej są jednymi z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności ekonomicznej instalacji paneli fotowoltaicznych.

W końcu Niemcy, z poziomami nasłonecznienia podobnymi do Alaski, są liderem w instalacjach solarnych od ponad dekady. W dużych miastach, gdzie opłaty za energię elektryczną są wysokie, panele słoneczne mogą okazać się niezwykle opłacalne.

Pogoda i śnieg nie powinny wpływać na Twoją decyzję o zakupie paneli słonecznych. O wiele ważniejsze jest, ile możesz dzięki panelom słonecznym zaoszczędzić na opłatach za prąd.

Dodaj komentarz