Korzystanie z energii słonecznej zawsze było kuszącą alternatywą, a teraz stało się to jeszcze bardziej dostępne i opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej.
Zrobiłeś wywiad i zdecydowałeś, że przejście na energię słoneczną jest właśnie dla Ciebie i możesz teraz porozmawiać z wykonawcami na temat instalacji paneli słonecznych na swoim dachu.
Bardzo ważne jest, aby zadawać właściwe pytania, a my przygotowaliśmy dla Ciebie 8 najlepszych, które pomogą Ci prześwietlić danego wykonawcę!
Jakich 8 kluczowych pytań zadać firmom zajmującym się instalacją paneli słonecznych
Poniższe pytania mogą potencjalnie oznaczać, czy instalacja była dobrą inwerstycją czy niekoniecznie.
Rzućmy okiem na najważniejsze, które należy zadać instalatorowi.
Jakie panele ma Pan zainstalowane na swoim dachu?
To dobre pytanie, ponieważ każdy wiarygodny instalator zna wartość instalacji paneli energii słonecznej i powinien udzielić wyczerpującej odpowiedzi na każde pytanie.
Jeśli sam nie ma systemu, to powinna zaświecić nam się czerwona lampka. Brak zainstalowanych paneli we własnym domu lub firmie jest znakiem, że taki fachowiec może nie być najlepszym źródłem informacji, jeśli chodzi o pokazanie zalet jednego z nich, a co za tym idzie niekoniecznie musi on być wiedzieć, który system jest odpowiedni dla Ciebie.
Jeśli fachowiec naprawdę wierzy w korzyści płynące z energii słonecznej, sensowne byłoby dla nich mieć taką instalację u siebie.
Ile zainstalować paneli, aby uzyskać jak największe oszczędności?
Pamiętaj, że dobór instalacji solarnej jest o wiele bardziej złożony niż po prostu sprawdzenie rachunków za prąd i wybranie takiego, który wytworzy wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby dopasować się do twojego zużycia.
Przedstawiciel firmy solarnej musi najpierw zebrać następujące informacje:
- Twoje wzorce zużycia energii w domu
- Orientacja i kąt dachu
- Nadwyżka energii, którą wyeksportujesz do sieci
- Z jakiego licznika korzystasz, ile naliczają za prąd i jaka jest cena za jednostkę.
Te dane są niezbędne, gdy trzeba najpierw określić idealny rozmiar instalacji dla domu, a następnie stworzyć na jego podstawie prognozę finansową.
Zalecamy zmianę instalatora, który twierdzi, że zmiana rozmiaru systemu to tylko prosta kalkulacja.
Koniecznie dowiedz się, jaki zwrot możesz uzyskać z każdego dodatkowego panelu.
Czy masz licencję instalatora paneli słonecznych i jakie masz doświadczenie w branży?
Bardzo ważne jest, aby firma zajmująca się instalacją solarną otrzymała licencję od powiatu / miasta, w którym pracują. Wykonawca powinien być również ubezpieczony.
Sprawdź też, jak długo firma działa. Nie chcesz być ich królikiem doświadczalnym!
Warto również zapytać, kto faktycznie będzie pracował w twoim domu. Czy firma ma własnych pracowników-instalatorów, czy podwykonawstwo zlecane jest innej firmie?
Jeśli to podwykonawca będzie zajmował się twoją instalacją, dowiedz się czy jest on również licencjonowany, ubezpieczony i ma doświadczenie w tym fachu.
Czy najpierw obejrzy Pan dokładnie mój dach?
Instalator instalacji solarnych nie tylko musi wydać zalecenie dotyczące wielkości twojego systemu, ale także musi fizycznie sprawdzić dach. W końcu musi być on odpowiedni, aby panele słoneczne były bezpiecznie zainstalowane.
W zależności od ogólnego stanu i wieku dachu może być konieczna jego wymiana przed zainstalowaniem układu solarnego.
Ważne jest również, aby pamiętać, że gdy wykonawca zainstaluje stojaki na dachu (w celu podparcia paneli), będą wiercić otwory. Upewnij się, że zapytasz o to, jakiego rodzaju materiały i sprzęt zostaną użyte, aby upewnić się, że twój dach nie będzie przeciekać.
Co jeśli moja instalacja solarna nie generuje tyle energii, ile przewidywano
Jeśli wykonawca obiecuje, że Twój system będzie wytwarzał określoną ilość energii każdego roku, koniecznie zapytaj, co się stanie, jeśli wydajność systemu lub panelu nie spełni twoich oczekiwań.
Istnieje kilka możliwych scenariuszy. Na przykład firma może dodać dodatkowe panele bezpłatnie. A może zwrócą pieniądze za słabe wyniki twojego systemu.
Dowiedz się z góry, czego możesz się spodziewać w tej sytuacji.
Co jeśli moja sytuacja ulegnie zmianie w ciągu najbliższych kilku lat
Możliwe jest, że w przyszłych latach twoje potrzeby słoneczne mogą się zmienić.
Na przykład Twoja rodzina może się powiększyć lub możesz mieć dodatkowe urządzenia w domu. W takich przypadkach, co się stanie, jeśli projekt zainstalowanego systemu nie będzie w stanie obsłużyć dodatkowego obciążenia?
Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zakup systemu solarnego, który jest wystarczająco duży, aby pokryć potencjalne przyszłe zużycie.
Co się stanie, jeśli zdecyduję się na przeprowadzkę podczas leasingu systemu?
Zgodnie z ogólną zasadą możesz przenieść umowę najmu na nowego właściciela domu po tym, jak wszystkie formalności związane ze zdolnością kredytową nowego właściciela zostaną zatwierdzone. W przypadku gdy nowy właściciel nie będzie miał zdolności, firma leasingowa ma prawo usunąć system, a ty nie będziesz już związany umową.
Mimo to warto zapytać, czy z przeniesieniem umowy najmu lub usunięciem systemu wiąże się jakaś opłata.
Jak wygląda obsługa gwarancji?
Systemy solarne posiadają zarówno gwarancje instalacji, jak i gwarancje producenta sprzętu. Należy pamiętać, że nie są to te same gwarancje, które oferuje kontrahent. Dlatego warto zapytać o oba rodzaje gwarancji, a także o to, co obejmuje każda z nich.
Ponadto należy zachować ostrożność przed instalatorami paneli słonecznych, którzy wymagają np. subskrypcji w celu regularnego serwisowania systemu – na przykład co kilka lat – aby nie utracić gwarancji na instalację.
Rzeczywistość jest taka, że zazwyczaj wystarczy serwisować system co pięć lat, aby zmaksymalizować jego wydajność. Powinieneś także planować czyszczenie go tylko raz w roku.
Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, trzymaj się firm zajmujących się fotowoltaiką, które nie zmuszają Cię do częstszego serwisowania instalacji.