Szukaj
Close this search box.

Bogate wnętrza Pałacu Enderów w Pabianicach

Oczywistym jest stwierdzenie, iż wielu ludzi ceni możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc oraz poznawania historii poszczególnych zabytków. Istnieje wiele ważnych oraz interesujących miejsc, które są zdecydowanie warte odwiedzenia.

Poszerzanie wiedzy z zakresu znajomości zabytków jest niezwykle ważna zarówno pośród dorosłych, jak również pośród dzieci.
Przykładem budynku, który posiada niecodzienną historię jest zdecydowanie Pałac Enderów w Pabianicach.

Wspomniany budynek jest miejscem, które odwiedzane jest zarówno przez mieszkańców miasta, jak i wielu przyjezdnych, którzy interesują się historycznymi zabudowaniami.

Ciekawa historia Pałacu Enderów

Pałac Enderów w Pabianicach znajduje się przy ulicy Zamkowej oraz jest jedną z najbardziej charakterystycznych zabudowań owego miasta.

Wspomniany pałac został zbudowany w 1883 roku przez Karola oraz Teodora Enderów. Budynek w Pabianicach stał się swoistym symbolem pychy oraz pamiątką rozwoju danego miasta.

Pałac Enderów pełni ważną funkcję w Pabianicach, ponieważ od 1999 roku umiejscowione tam zostało pabianickie starostwo.
Cały budynek powstał z niebywałą dbałością o szczegóły, ponieważ zarówno fasada, jak i wnętrza zachwycają wyglądem oraz przepychem.

Pałac Enderów powstał na wzór stylu eklektycznego. Pałac udekorowany został wieloma elementami, które podkreślały zamożność ówczesnych mieszkańców. Owymi elementami były obrazy czy też rzeźby.

Dotychczas zachowany został główny wystrój pałacu, jednakże wiele elementów uległo zmianie. Obecnie główna sala, a mianowicie Sala Złota jest miejscem urzędowania rady powiatu.

Czytaj też: Lewityn w Pabianicach – idealne miejsce na weekend

Istotnym jest zaznaczenie, iż Pałac Enderów obecnie jest budynkiem publicznym. Co za tym idzie, wstęp do budynku jest częściowo wolny, przez co wielu wielbicieli ówczesnej architektury ma możliwość odwiedzenia pałacu.

Kilka ciekawostek dotyczących Pałacu Enderów

W czasach, kiedy Pałac Enderów w Pabianicach był zamieszkany przez jego twórców, dążono do ukazania zamożności Enderów. Ciekawym przykładem jest fakt, iż za pałacem istniało mini ZOO, w którym hodowane były zwierzęta, takie jak małpy czy też rzadkie gatunki ptaków.

Interesującym wydaje się fakt, iż w czasach II wojny światowej, Pałac Enderów pełnił funkcję domu kultury. Co za tym idzie, we wnętrzach budynku organizowano różnorodne występy zakładowe. Dodatkowo, w Pałacu Enderów funkcjonowała publiczna biblioteka, przez co nie brakowało odwiedzających.

Warto wspomnieć o tym, iż owy pabianicki budynek został przedstawiony w filmie Ziemia obiecana w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jednakże, w filmie pałac ukazany został jakoby znajdował się w sąsiedniej Łodzi.

MK Fotowoltaika Pabianice | Instalacje Fotowoltaiczne