Szukaj
Close this search box.

Lewityn w Pabianicach – idealne miejsce na weekend

Nie zawsze i nie wszyscy mają możliwość wyjechać na cały weekend poza miasto. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z aktywnego wypoczynku w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Szczególne szczęście mają mieszkańcy Pabianic, którzy mają do swojej dyspozycji przepiękny ośrodek rekreacyjno- sportowy Lewityn.

Lewityn – skąd ta dziwna nazwa?

Tereny na Bugaju zmieniały swoich właścicieli, ale w 1936 r. ich właścicielem zostało małżeństwo Lewitin. Swoim majątkiem mogli cieszyć się do 1946 r., kiedy to na mocy reformy rolnej majątek został przejęty przez komunistów. Co prawda sąd nakazał oddać im połowę majątku, ale nigdy jej odzyskali. To właśnie od ich nazwiska utarła się nazwa Lewityn.

Potem na tym terenie funkcjonował PGR, a w 1966 r. powstało pierwsze kąpielisko, częściowo zbudowane przez mieszkańców w czynie społecznym.

Dzisiejszy Lewityn w Pabianicach

Dzięki funduszom unijnym Pabianice mogły przystąpić do rewitalizacji Lewitynu. Poszczególne obiekty były otwierane stopniowo. Obecnie Lewityn oferuje kilka pięknych i nowoczesnych obiektów dla całych rodzin, jak i dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.

Lewityn położony jest na przepięknym zalesionym terenie nad dwoma jeziorami zasilanymi wodami Dobrzynki. Wzdłuż brzegów biegną piaszczyste plaże strzeżone przez ratowników. Znajduje się tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji wypoczywających jest molo oraz most widokowy oddzielający dwa jeziora. Wzdłuż brzegów wybudowano promenadę dla spacerowiczów.

Czytaj też: Bogate wnętrza Pałacu Enderów w Pabianicach

Jedną z największych atrakcji Lewitynu jest wodny plac zabaw dla dzieci, który liczy ponad 300 m kw. Wyłożony jest antypoślizgową nawierzchnią, zamontowanych zostało kilka fontann. To ulubione miejsce najmłodszych. Rodzice mogą nadzorować dzieci, siedząc na ławeczkach rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia baseniku.

W pobliżu basenu dla dzieci znajduje się taras widokowy o powierzchni 1200 m kw., można na nim wypoczywać na leżaku lub kocu. Organizowane są na nim koncerty lub kursy tańca.

Co jeszcze oferuje Lewityn w Pabianicach?

Miłośnicy jazdy na rowerze mają do dyspozycji nie tylko wielokilometrowe ścieżki rowerowe wzdłuż brzegów jezior, ale także pump track. To jeden z najdłuższych tego typu torów rowerowych w Polsce. Liczy 240 m długości, urozmaiceniem są ostre zakręty, różne nachylenia toru oraz liczne wzniesienia.

Ale to nie wszystko, na terenie Lewitynu znajdują się także:

  • skate park,
  • wakeboarding,
  • siłownia plenerowa,
  • park linowy z trzema trasami,
  • boisko do siatkówki plażowej,
  • strefa seniora,
  • miejsce do grillowania.

Lewityn to nie tylko miejsce na wypoczynek w okresie letnim. W zimie działa górka saneczkowa, a morsy mogą kąpać się w zimnej wodzie jezior.

Nie ulega kwestii, że kto raz odwiedził Lewityn, będzie wracał do niego wielokrotnie, bo trudno jest znaleźć tak dobrze zaprojektowane i wykonane miejsce na rekreację dla całej rodziny.

MK Fotowoltaika Pabianice | Instalacje Fotowoltaiczne