Cmentarz Żydowski w Łodzi

Polskie miasta kryją w sobie ślady wydarzeń sprzed wielu lat. Na turystycznym szlaku oferują pragnącym odkryć ich tajemnice historie z różnych okresów i o różnym wydźwięku.

Jednym ze wspomnień, które zawsze będzie nierozłączne z obrazem polskich miast, jest pamięć o wydarzeniach drugiej wojny światowej, które na miastach takich jak Łódź odcisnęły swoje piętno.

Agresja skierowana podczas niemieckiej okupacji przeciwko społeczności żydowskiej pozostała nie bez znaczenia dla kształtu największej na terenie kraju nekropolii żydowskiej.

Historia Cmentarza Żydowskiego w Łodzi

Otwarty 10 listopada roku 1892 Cmentarz Żydowski powstał w konsekwencji braku miejsc grzebalnych na terenie dotychczas funkcjonującego cmentarza zlokalizowanego przy ulicy Wesołej.

Nowy teren wykupiony przez Izraela Poznańskiego, zawierający się między ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflacką, pierwotnie obejmował powierzchnię 10 hektarów. Na przestrzeni lat i wskutek rozegranych w późniejszym okresie tragedii obszar ten zwiększył się do ponad 42 hektarów.

W kwietniu 1898 roku na terenie Nowego Cmentarza Żydowskiego w Łodzi oddano do użytku największy w Polsce dom pogrzebowy, za którego projekt odpowiedzialny był Adolf Zeligson. Powierzchnia zabudowy obejmuje 850 metrów kwadratowych.

Czytaj też: Planetarium EC1 – wymarzone miejsce dla miłośników kosmosu

Wspomniane wcześniej tragiczne wydarzenia II wojny światowej na zawsze zmieniły oblicze nekropolii.

Pozostałością po latach niemieckiej okupacji jest tak zwane „pole gettowe”, będące w rzeczywistości masowym grobem więźniów łódzkiego getta i wielu innych. Łączna liczba pochowanych tam osób to ponad 45 tysięcy.

Cmentarz Żydowski wart obejrzenia

Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej z całą pewnością zostanie doceniony przez pasjonatów architektury. Przeważające na jego terenie nagrobki w kształcie macewy opowiadają odwiedzającym historię miasta w niepowtarzalnym stylu.

Na terenie cmentarza spoczywają m.in.: malarz Stanisław Heyman, doktor Seweryn Sterling, rabin Eliasz Chaim Majzel, poeta Julian Tuwim, a także kompozytor Artur Rubinstein.

Przy głównej alei mieszczą się grobowce znanych rodzin łódzkich przemysłowców, takich jak Katsenbergów, Barcińskich, Stillerów, Rosenblattów, Silbersteinów, czy Kohnów.

Na szczególną uwagę zasługuje monumentalne mauzoleum Izraela Poznańskiego, utrzymane w stylu secesyjnym wykazującym wpływy modernizmu.

Przez wiele lat jedną z tajemnic Cmentarza Żydowskiego w Łodzi była mieszcząca się przy głównej alei niewielka mogiła lekarki Armii Czerwonej, Róży Deweltow.

W roku 2014 ustalono, iż pochowana została tam wileńska żydówka — kawaler Orderu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej I klasy, odznaczona tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne