Planetarium EC1 w Łodzi – wymarzone miejsce dla miłośników kosmosu

Łódź to miasto, które wielu osobom kojarzy się z obskurnymi kamienicami. Oczywiście nie brakuje tam tego typu budynków, ale na szczęście są także miejsca nowoczesne i przyciągające wzrok.

Mowa na przykład o centrum kulturalno-edukacyjnym, które powstało na terenie dawniej elektrociepłowni. Jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w tym kompleksie jest Planetarium EC1. Co o nim wiemy? Dlaczego warto się tam udać?

Historia powstania planetarium w Łodzi

Zanim opowiemy o zaletach wyróżniających to miejsce, najpierw cofniemy się w czasie i przedstawimy ogólną historię narodzin całego centrum (w tym samego planetarium).

Wszystko zaczęło się na ulicy Targowej w roku 1900. Wtedy właśnie przedsiębiorstwo o nazwie Siemens&Halske otrzymało koncesję na budowę elektrowni – dzisiejszego kompleksu EC1 Wschód. W kolejnych dekadach dostawiono nowe konstrukcje. Jednak wraz w wejściem w rok 2000 elektrownia nie spełniała już swojej funkcji.

Czytaj też: Łódzki Pasaż Róży – historia jednego podwórka…

Minęło 8 lat, aż wreszcie dzięki uchwale Rady Miejskiej utworzono instytucję EC1 Łódź – Miasto Kultury. Po generalnym remoncie mieszkańcy mogli być wkrótce świadkami testowego pokazu w Planetarium EC1.

Ciała niebieskie na wyciągnięcie ręki

Planetarium nie jest miejscem, w którym przez wielki teleskop obserwuje się różne gwiazdy. Ale nie oznacza to, że ludzie interesujący się kosmosem nie będą zachwyceni jego możliwościami.

Wystarczy sam system projekcji, aby oglądać niebo w każdej szerokości geograficznej oraz ruch ciał niebieskich, bardzo oddalonych od Ziemi.

Omawiany w tym tekście budynek o sklepieniu w kształcie kopuły w Łodzi zastąpił Halę Kotłów i należy obecnie do najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w Polsce (pokonał w tej kategorii atrakcję turystyczną w Toruniu).

Ciekawostką jest fakt, że zajął pierwszą pozycję w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Traveler o nazwie: „7 Nowych Cudów Polski”.

Zalety i ciekawostki

To miejsce ograniczane tylko ludzką wyobraźnią. Miłośnicy planet, komet i galaktyk siadają w wygodnych fotelach (łącznie jest ich ponad 100).

Następnie gasną światła, a nad ich głowami zaczyna rozgrywać się niesamowity spektakl. Pozwala na to potężny ekran sferyczny o średnicy 14 metrów.

Dzięki zastosowaniu kilku projektorów i mocnych komputerów widoczna symulacja ma rozdzielczość 8K, czyli złożona jest z 32 mln pikseli (to 16 razy więcej niż w telewizorach FULL HD!). Interaktywny charakter całego widowiska jest natomiast możliwy za sprawą oprogramowania Digistar 5, obsługiwanego przez jedną osobę za pomocą specjalnej konsoli.

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że w planetarium EC1 często odbywają się pokazy na żywo połączone z opowieściami pasjonatów i badaczy. Kto jeszcze tam nie był, ten musi sam przekonać się o wszystkich zaletach i przeżyć wspaniałą przygodę.

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne