Co można zobaczyć w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu?

Radom to bardzo duże miasto położone w województwie mazowieckim. Kojarzone jest przez internautów z pewną niesympatyczną i chytrą babą, ale i tak warto tutaj przyjechać. Oferuje bowiem różne atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dlaczego warto przekroczyć progi tej placówki?

Historia powstania muzeum

Zanim odpowiemy na pytanie zadane we wstępie artykułu, najpierw przybliżymy ogólną historią powstania tego miejsca. Początki muzeum sięgają XX wieku. Wtedy właśnie ksiądz Jan Wiśniewski przekazał własne zbiory Radomskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Niestety, w wyniku niekorzystnych warunków ekonomicznych, ta kulturalna placówka została otwarta dopiero w 1930 roku. Każdy przyjezdny łatwo do niej trafi – jest położona obok rynku w dawnym budynku kolegium pijarów.

Jak sugeruje sama nazwa, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, prezentuje zbiory urodzonego w tym mieście słynnego malarza – przedstawiciela tzw. nurtu symbolicznego z przełomu XIX i XX wieku.

Czytaj też: Skansen warty odwiedzenia, czyli Muzeum Wsi Radomskiej

Nie tylko obrazy Malczewskiego

Oczywiście, wchodząc do muzeum, naszym oczom ukaże się nie tylko ekspozycja 40 obrazów Jacka Malczewskiego (m.in. „Autoportret z muzą” i „Zatruta studnia z autoportretem”).

Są tam również prace artystów związanych ze środowiskiem warszawskim (np. W. Gersona i R. Hadziewicza) oraz zachowany w dobrej jakości zbiór z okresu modernizmu. Na samym dziedzińcu spotkamy natomiast pięć tabliczek informujących.

Dzięki nim bez problemu dotrzemy do podziemi, gdzie znajduje się stała wystawa pozwalająca na niezwykłą podróż do przeszłości królewskiego Radomia. Dobrze zachowane relikty z czasów Słowian i Jagiellonów oraz makieta średniowiecznego grodu robią duże wrażenie.

Jednak to nie wszystkie atrakcje dla pasjonatów sztuki, eksponatów i minionej historii. Wśród dziewięciu działów, znajduje się bowiem taki, w którym można podziwiać znaleziska archeologiczne (np. tajemnicze przedmioty z kości i rogu) z całego terenu położonego w obrębie trzech rzek (Wisły, Kamiennej i Pilicy).

Ciekawostki przyrodnicze

W muzeum im. Jacka Malczewskiego nie brakuje także zbiorów, które zainteresują miłośników fauny i flory. Dział przyrodniczy jest równie ciekawy jak ten dotyczący archeologii. Szczególnie przyciągają wzrok skamieniałości. Po jednej stronie mamy owady, a w innym miejscu ssaki, gady, ryby, a także mniejsze i większe ptaki (m.in. orła przedniego i puchacza).

Natomiast, jeżeli chodzi o botanikę, to uwagę zwracają karty zielnikowe. Nie można także pominąć eksponatu o nazwie „Ekosfera”, niesamowitej kolekcji afrykańskiej oraz unikalnego w skali całego kraju zbioru jaj ptasich Leopolda Pac-Pomarnackiego.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne