Szukaj
Close this search box.

Skansen warty odwiedzenia, czyli Muzeum Wsi Radomskiej

Niezwykle istotnym jest dbanie o lokalne zabytki oraz historyczne obszary ze względu na możliwość odwiedzenia takowych miejsc.

Przekazywanie informacji oraz wiedzy historycznej umożliwia utrzymanie w pamięci wszelkich istotnych faktów z przeszłości.
Obecnie istnieje wiele miejsc, które oferują swym zwiedzającym niezapomnianą lekcje historii podczas poznawania danego obszaru.

Jedną z ważniejszych atrakcji jest zdecydowanie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, które odwiedzone zostało dotychczas przez wielu ludzi.

Wspomniane muzeum przygotowuje dla swych odwiedzających zarówno wystawy stałe, jak i tymczasowe, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Historia powstania Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej jest niezwykłym skansenem, który usytuowany został na obrzeżach miasta Radom. Całość skansenu zajmuje obszar 32 ha na których znajduje się ponad 80 obiektów przedstawiających architekturę ludową.

Całe muzeum reprezentuje kulturę regionu radomskiego, co za tym idzie, odwiedzający zobaczą wiele drewnianych zabudowań wraz z zrekonstruowanymi elementami.

Czytaj też: Co można zobaczyć w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu?

Muzeum Wsi Radomskiej powstało w 1976 roku. Głównym celem stworzenia wspomnianego muzeum było upamiętnienie żyjącej na owym obszarze ludności. Założyciel skansenu, mianowicie Wojewoda Radomski pragnął, aby przyszłe pokolenia mogły poznać ówczesne dziedzictwo kulturowe danego regionu.

Pośród budownictwa, które znajduje się na obszarze muzeum, odwiedzający mogą zobaczyć chałupy, dwory, kościoły czy też młyny wodne.

Jednym z najstarszych zabytków skansenu jest drewniany kościół pw. św. Doroty z Wolanowa. Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Kosówki”, co czyni dany skansen bardziej urokliwym ze względu na znajdujące się w pobliżu rzadkie gatunki roślin czy też owadów.

Ciekawostki na temat Muzeum Wsi Radomskiej

Obszar na którym znajduje się Muzeum Wsi Radomskiej został podzielony na ścieżki przyrodnicze, które umożliwiają zobaczenie całości skansenu.

Interesującym jest fakt, iż muzeum posiada ponad 16000 eksponatów ruchomych, do których zalicza się maszyny rolnicze, narzędzia pszczelarskie oraz sztukę ludową. Dzięki takiemu wyposażeniu, każdy jest w stanie dokładnie poznać ówczesną kulturę.

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej znajdują się zwierzęta gospodarcze, takie jak kozy czy też owce. Umiejscowienie na obszarze skansenu zwierząt przypadło do gustu najmłodszym zwiedzającym, ponieważ mogą oni nie tylko znaleźć się w pobliżu zwierząt, lecz również mogą poznać uroki życia na wsi.

Muzeum w Radomiu często organizuje różnorodne święta, takie jak Święto Chleba czy też Święto Ziemniaka, dzięki czemu każdy odwiedzający może uczestniczyć we wspomnianym celebrowaniu.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne