Odwiedzając miasto, jakim są Pabianice warto wybrać się do Muzeum Miasta Pabianic, które słynie ze swej unikatowej historii powstania. Wspomniane miejsce jest przepełnione różnorodnymi wystawami, które wprowadzą odwiedzających w ówczesne życie gospodarskie.
Historia powstania Muzeum Miasta Pabianic
Budynek dworu pabianickiego został wzniesiony w latach 1565-1571. Całość zabudowania została stworzona wedle renesansowych wytycznych. Co za tym idzie, do budowy użyto niewielkiego rozmiaru cegieł.
Istotnym jest wspomnienie, iż początkowo budynek stworzony został z drewna, jednakże nie przetrwał on próby czasu. Co za tym idzie, postanowiono zmienić budulec na twardszy, przez co powstał obecny do dziś pabianicki dwór.
Początkowo, wspomniany budynek miał pełnić rolę urzędu dla osób, które zarządzały ziemiami kapituły krakowskiej. Co za tym idzie, obiekt musiał spełniać rolę obronną, dlatego też otoczony został drewnianym parkanem oraz systemem rowów, które wypełnione były wodą.
Pabianicki dwór odgrywał ważną rolę w życiu kapituły krakowskiej do roku 1796. W skutek zaborów pruskich, wspomniany budynek został przemianowany na siedzibę zarządu dóbr pruskich.
Czytaj też: Bogate wnętrza Pałacu Enderów w Pabianicach
Znacząca zmiana nastąpiła w czasie II wojny światowej, ponieważ od tamtej chwil dwór w Pabianicach stał się elementem Muzeum Miasta Pabianic.
Położenie wspomnianego muzeum jest niezwykle malownicze, ponieważ w pobliżu znajduje się rzeka Dobrzynka, park im. Juliusza Słowackiego oraz kościół pw. św. Mateusza. Takowy układ umożliwia zwiedzającym poznanie wszystkich interesujących miejsc owego miasta.
Dwór w Pabianicach zaliczany jest do jednego z ciekawszych zabudowań owego regionu pod względem architektonicznym.
Ciekawostki na temat Muzeum Miasta Pabianic
Obecnie w Muzeum Miasta Pabianic odbywają się różnorodne wystawy, których tematyka dotyczy historii miasta oraz jego mieszkańców. Interesującym aspektem są wszelkie imprezy cykliczne, które mają miejsce na terenie pabianickiego dworu. Przykładem takich imprez jest zdecydowanie Noc Muzeów.
Na terenie obiektu znajduje się wiele interesujących wystaw, które przyciągają tłumy ludzi. Jedną z takich wystaw jest zagroda chłopska, która prezentuje codzienne życie na wsi.
Wspomniana ekspozycja ma na celu ukazanie kultury materialnej ówczesnej ludności. Co za tym idzie, pokazane zostało, iż każde gospodarstwo było odpowiednio wyposażone w ramach podejmowanych prac. Przedstawione narzędzia często były wykonywane własnoręcznie przez mieszkańców wsi.
Do dyspozycji odwiedzający zostało oddanych wiele ekspozycji, które zawierają ówcześnie wykorzystywane narzędzia rzemiosła kowalskiego. Przykładem są pilniki czy też noże do czyszczenia kopyt końskich.
MK Fotowoltaika Pabianice | Instalacje Fotowoltaiczne