Niejednokrotnie zdarza się tak, iż wiele budynków czy też miejsc posiada niezwykłą historię. Zapoznanie się z dostępnymi informacjami na temat takowych miejsc potrafi szczerze zaskoczyć wielu wielbicieli historii.
Historia dworca kolejowego w Radomiu
Dworzec kolejowy w Radomiu znajduje się na terenie dzielnicy Planty oraz został stworzony w 1885 roku. Wspomniany dworzec położony jest na szlaku Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej. Ów szlak przebiegał ówcześnie przez główne miasta południowego regionu Królestwa Polskiego.
Zbudowanie linii kolejowych było niesamowitym ułatwieniem oraz szybkim sposobem na przemieszczenie się pomiędzy większymi miastami.
Wspomniane trasy kolejowe były połączone z większymi rynkami zbytu, co wpłynęło na zdecydowane przyspieszenie rozwoju gospodarczego oraz urbanistycznego Radomia. Wszelkie przypływy finansowe umożliwiły rozbudowę wielu głównych ulic oraz wybudowanie istotnych zakładów przemysłowych.
Ważnym jest wspomnienie, iż w 1900 roku szlak Iwanogrodzko-Dąbrowski został dołączony do Kolei Nadwiślańskiej. Następnie, w 1918 roku władze polskie przejęły ową infrastrukturę kolejową.
W ramach zapamiętania wspomnianego przejęcia powstała tablica upamiętniająca, która znajduje się na budynku dworca kolejowego w Radomiu.
Wybudowanie budynku dworca nastąpiło w 1885 roku, jednakże w 1915 roku został on spalony, co zmusiło okupujących Radom Austriaków do odbudowania wspomnianego dworca.
Czytaj też: Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu
W takowym stanie, budynek przejęty został przez władze polskie w 1918 roku oraz doczekał się pierwszej przebudowy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Renowacja dworca sprawiła, iż budynek wpasował się wyglądem w typową architekturę renesansu polskiego.
Dworzec kolejowy w Radomiu został dodatkowo przebudowany w latach 1989-1992. Ówczesne poprawki dotyczyły jedynie wnętrz, ponieważ zostały one całkowicie zmienione.
Ostatecznie, w 2015 roku dokonano kompleksowej modernizacji budynku, która dotyczyła przebudowy układu torowego, remontu tunelu oraz remontu peronów.
Kilka ciekawostek na temat dworca kolejowego w Radomiu
Budynek dworca kolejowego w Radomiu w znacznej części jest ogólnodostępny, jednakże znajdują się w nim również biura prywatne.
Interesującym wydaje się fakt, iż na ścianach fasady budynku spotkać można dwie tablice historyczne. Pierwsza z nich nawiązuje do przejęcia kolei przez władze polskie w 1918 roku. Natomiast druga tablica upamiętnia radomskich kolejarzy, którzy zostali zamordowani w latach 1939-1945.
Dworzec kolejowy znajdujący się w Radomiu nawiązuje do architektury pałacowej, przez co potrafi zachwycić niejednego konesera ówczesnych zabudowań.
MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne