Szukaj
Close this search box.

Dworzec kolejowy w Radomiu oraz jego historia

Niejednokrotnie zdarza się tak, iż wiele budynków czy też miejsc posiada niezwykłą historię. Zapoznanie się z dostępnymi informacjami na temat takowych miejsc potrafi szczerze zaskoczyć wielu wielbicieli historii.

Historia dworca kolejowego w Radomiu

Dworzec kolejowy w Radomiu znajduje się na terenie dzielnicy Planty oraz został stworzony w 1885 roku. Wspomniany dworzec położony jest na szlaku Drogi Żelaznej Iwanogrodzko-Dąbrowskiej. Ów szlak przebiegał ówcześnie przez główne miasta południowego regionu Królestwa Polskiego.

Zbudowanie linii kolejowych było niesamowitym ułatwieniem oraz szybkim sposobem na przemieszczenie się pomiędzy większymi miastami.

Wspomniane trasy kolejowe były połączone z większymi rynkami zbytu, co wpłynęło na zdecydowane przyspieszenie rozwoju gospodarczego oraz urbanistycznego Radomia. Wszelkie przypływy finansowe umożliwiły rozbudowę wielu głównych ulic oraz wybudowanie istotnych zakładów przemysłowych.

Ważnym jest wspomnienie, iż w 1900 roku szlak Iwanogrodzko-Dąbrowski został dołączony do Kolei Nadwiślańskiej. Następnie, w 1918 roku władze polskie przejęły ową infrastrukturę kolejową.

W ramach zapamiętania wspomnianego przejęcia powstała tablica upamiętniająca, która znajduje się na budynku dworca kolejowego w Radomiu.

Wybudowanie budynku dworca nastąpiło w 1885 roku, jednakże w 1915 roku został on spalony, co zmusiło okupujących Radom Austriaków do odbudowania wspomnianego dworca.

Czytaj też: Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu

W takowym stanie, budynek przejęty został przez władze polskie w 1918 roku oraz doczekał się pierwszej przebudowy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Renowacja dworca sprawiła, iż budynek wpasował się wyglądem w typową architekturę renesansu polskiego.

Dworzec kolejowy w Radomiu został dodatkowo przebudowany w latach 1989-1992. Ówczesne poprawki dotyczyły jedynie wnętrz, ponieważ zostały one całkowicie zmienione.

Ostatecznie, w 2015 roku dokonano kompleksowej modernizacji budynku, która dotyczyła przebudowy układu torowego, remontu tunelu oraz remontu peronów.

Kilka ciekawostek na temat dworca kolejowego w Radomiu

Budynek dworca kolejowego w Radomiu w znacznej części jest ogólnodostępny, jednakże znajdują się w nim również biura prywatne.

Interesującym wydaje się fakt, iż na ścianach fasady budynku spotkać można dwie tablice historyczne. Pierwsza z nich nawiązuje do przejęcia kolei przez władze polskie w 1918 roku. Natomiast druga tablica upamiętnia radomskich kolejarzy, którzy zostali zamordowani w latach 1939-1945.

Dworzec kolejowy znajdujący się w Radomiu nawiązuje do architektury pałacowej, przez co potrafi zachwycić niejednego konesera ówczesnych zabudowań.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne