Radom to piękne miasto, które leży w województwie mazowieckim. W mieście tym można znaleźć wiele ciekawych zabytków historycznych, jednym z nich jest Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu.
To kościół średniowieczny, znajduje się on w dzielnicy Miasto Kazimierzowskie. Kościół należy też do turystycznego szlaku o nazwie Zabytki Radomia i jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie zwiedzania miasta.
Historia kościoła
Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu został zbudowany z czerwonej cegły w 1370 roku, za panowania króla Kazimierza Wielkiego i przez niego został on też ufundowany.
Pierwsze wzmianki o parafii przy kościele pochodzą z 1408 roku. W kolejnych wiekach dobudowywano do kościoła kaplice; Świętego Krzyża, Różańcowa, Kosnowska i Baryczkowska, a także rozbudowywano wnętrza i obejście.
W kościele tym odbyło się wiele ważnych wydarzeń historycznych, takich jak na przykład uroczyste otrzymanie bulli nominującej przez syna króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Fryderyka do godności kardynalskiej z przynależnymi jej oznakami.
Świątynia ta była też uznawana za Świątynię Zamkową Świętego Kazimierza Jagiellończyka, spędzał on w niej wiele czasu na modlitwie.
Czytaj też: Katedra Opieki NMP w Radomiu
Do 1588 roku pod ołtarzami grzebano zmarłych, po tym roku biskup Jerzy Radziwiłł zakazał tych praktyk. Zaprzestano też chowania zmarłych na cmentarzu obok kościoła. Obecnie w jego miejscu znajduje się plac z kamiennym krzyżem pochodzącym z XIX wieku i upamiętniającym dawny cmentarz.
Ciekawostką jest fakt, że w XVI wieku przy kościele znajdowała się duża biblioteka z cennymi łacińskimi woluminami.
Po wielu renowacjach i przebudowach obecnie kościół ma styl neogotycki, orientowany i jednonawowy.
Z dawnych czasów zachowało się prezbiterium, kaplica Różańcowa i kaplica Kochanowskich, która powstała jako ostatnia i często zmieniała nazwę. Zachowała się także strzelista wieża kościelna z pięknym widokiem na okolicę.
Cenne wnętrza i otoczenie
Na szczególną uwagę wewnątrz kościoła zasługuje polichromia z 1972 roku. Została ona wykonana przez profesora Wacława Taranczewskiego i nawiązuje do stylu gotyckiego.
We wnętrzach kościoła znajduje się też tablica pamiątkowa na cześć Karola Wojtyły, który odwiedził ten kościół w 1977 roku.
Cennym nabytkiem kościoła są też tablice epitafijne pochodzące z XIX wieku, zachowały się one w bardzo dobrym stanie.
Z kolei przed kościołem znajduje się pomnik Świętego Jana Niepomucena, pochodząca z XVIII wieku oraz kamienna kolumna z rzeźbą Chrystusa, która pochodzi z XIX wieku.
Ogrodzenie kościoła zostało ufundowane przez Cara Aleksandra I, w 1888 roku ogrodzenie to zostało odrestaurowane.
MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne