Szukaj
Close this search box.

Katedra Opieki NMP w Radomiu

Katedra Opieki NMP w Radomiu to jedna z najpiękniejszych budowli w tym mieście. Ta trójnawowa bazylika z transeptem o bogato rozczłonkowanej fasadzie z dominującą rozetą i trzema portalami potrafi zachwycić swym widokiem niejednego turystę. Wysokie 72 -metrowe wieże swym kształtem przypominają wieżę kościoła Mariackiego w Krakowie.

Historia katedry Opieki NMP w Radomiu

Katedra ta została wybudowana w dziewiętnastym wieku. W 1873 roku ówczesny biskup diecezji sandomierskiej Józef Juszyński wystosował do władz carskich pismo z prośbą o zgodę na budowę kościoła.

Rozpoczęto też zbieranie ofiar na realizację tego przedsięwzięcia. W Kronice Radomskiej zanotowano, że 1886 roku Zdzisław Szemianowski złożył pierwszą ofiarę w kwocie 5 rubli.

W 1898 roku otrzymano zgodę na budowę, a wiosną kolejnego roku rozpoczęły się prace przy fundamentach świątyni. 14 września 1899 roku zostały one poświęcone przez biskupa Antoniego Franciszka Sotkiewicza.

Czytaj też: Skansen warty odwiedzenia, czyli Muzeum Wsi Radomskiej

Cztery lata później zostały zawieszone w prawej wieży trzy dzwony: największy św. Michał, średni św. Józef oraz mały św. Piotr, a w 1911 roku doprowadzono kościół do stanu surowego.

Dwa lata później zamontowano 2 3- głosowe organy, a w 1918 roku ukończono prace zasadnicze we wnętrzu świątyni.

W czasie II wojny światowej należącą do parafii halę kongresową zmieniono w obóz jeńców wojennych.

W czerwcu 1991 roku świątynię tę odwiedził papież Jan Paweł II. Po jego wizycie w konkatedrze pozostały dwie tablice pamiątkowe, a w 2008 roku biskupi Zimowski oraz Materski poświęcili pomnik Jana Pawła II.

Gotyckie wnętrze katedry Opieki NMP w Radomiu

Wnętrze o wysokości 21 metrów swą lekkością oraz strzelistością mocno przypomina wnętrza zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich.

Znajdujący się tutaj ołtarz główny o kształcie tryptyku jest bogaty w rzeźbione ażury, pinakle, kwiatony oraz liczne złocenia. W środkowej części znajduje się figurka Patronki katedry Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Rzeźba ta jest wykonana z białego marmuru kararyjskiego. Po bokach znajdują się figurki klęczących aniołów.

W częściach bocznych, a więc pod baldachimami, znajdują się polichromowane rzeźby przedstawiające św. Wojciecha oraz św. Stanisława, patronów Polski. Nieco wyżej znajdują się okazałe rzeźby aniołów, a w trzeciej kondygnacji jest umieszczona figura Boga Ojca, również z aniołami. Nie brakuje też kolorowych witraży.

Z kolei w bocznych wnękach znajdują się rzeźby przedstawiające patrona tego miasta, św. Kazimierza Jagiellończyka oraz patrona młodzieży – św. Stanisława Kostkę. Katedra Opieki NMP w Radomiu to świątynia, którą warto odwiedzić, będąc w tym mieście.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne