Kilka słów o Zamku Królewskim w Radomiu

Obecnie Radom jest na ustach wszystkich, a to za sprawą budowy portu lotniczego, które ma przejąć połączenia tanich linii lotniczych i lotów czarterowych z Okęcia w Warszawie.

Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że Radom słynie także z wielu historycznych atrakcji. Jedną z nich jest Zamek Królewski. Jaka jest jego historia? Czy zamek można zwiedzać i czy na jego temat możemy dowiedzieć się jakichś ciekawostek?

Zamek Królewski w Radomiu – krótka historia

Powstanie budowli datuje się na XIV wiek i związane jest z osobą króla Kazimierza Wielkiego. W XV wieku nastąpiła jego rozbudowa, wzniesienie dookoła muru obronnego oraz dobudowanie wież.

Zamek stał się symbolem Radomia, ale także ważną dla dynastii Jagiellończyków siedzibą. Przystankiem na drodze z Krakowa do Wilna.

W 1515 roku zamek został ponownie zmodernizowany, a styl późnogotycko-renesansowy stał się jego cechą charakterystyczną. Budowla została spalona podczas najazdu Szwedów na Polskę (Potop Szwedzki).

W 1787 roku miała miejsce ostatnia modyfikacja rezydencji. Dwie sale przemieniona w 10 pomieszczeń, a renowacja objęła jedną z dwupiętrowych wież.

Czytaj też: Dworzec kolejowy w Radomiu oraz jego historia

W XIX wiek zburzono mury obronne Radomia oraz wieże zamkowe. Główny budynek został rozebrany, a na jego miejsce (wraz z zachowanymi fundamentami) powstał nowy, który istnieje do dziś.

Stan obecny

Obecnie Zamek Królewski w Radomiu niestety nie przypomina fortyfikacji z czasów Kazimierza Wielkiego. Zachowała się tylko najniższa kondygnacja, czyli piwnice.

Na szczęście zostały one włączone do nowego budynku mieszkalnego, w którym teraz znajduje się plebania. W przyszłości w mieście ma powstać Muzeum Historii Zamku. Zadbano więc o wyeksponowanie gotyckich okien widocznych od południa i zachowanie pozostałości kamiennego parapetu.

Ciekawostki na temat Zamku Królewskiego w Radomiu

Zamek był miejscem sejmowych obrad. To podczas nich na królową Polski wybrano Jadwigę Andegaweńską i zawarto unię między Polską a Litwą.

We fragmencie muru znalazły swoje miejsce tablice upamiętniające to wydarzenie oraz uchwalenie Konstytucji Nihil Novi.

Radomski Zamek Królewski wkrótce ma zostać zrekonstruowany i odbudowany z budżetu państwa. Na temat projektu trwają kontrowersyjne spekulacje, a historycy odnoszą się krytycznie do całego pomysłu.

Dlaczego? Zgodnie podkreślają bowiem, że nie zachowały się żadne ryciny, które przedstawiałyby budowlę w pełnej krasie, więc jej „odrodzenie” nie jest konieczne.

Co jeszcze z interesujących ciekawostek? Do zamku prowadziły trzy bramy: Piotrowska, Lubelska i Krakowska. Na ulicy Grodzkiej można podziwiać piękną makietę fortyfikacji wykonaną z brązu.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne