Kościół Św. Piotra i Pawła w Pabianicach

Kościoły to miejsca niezwykłe, które są nie tylko ważnymi zabytkami, ale często również świadectwem zmieniających się czasów, świadkiem historii oraz ważnych wydarzeń, często bardzo odległych. Warto zawsze odwiedzać odwiedzać takie miejsca i zapoznać się z ich niezwykłą historią. Do jednych z takich miejsc należy Kościół Św. Piotra i Pawła w Pabianicach.

Krótki rys historyczny

Kościół Św. Piotra i Pawła należy do parafii ewangelicko-augsburskiej i znajduje się w centrum Pabianic przy ulicy Zamkowej 8. Już w roku 1803 ludność ewangelicka chciała rozpocząć budowę kościoła, ale wojny napoleońskie przeszkodziły tym planom.

Realizację rozpoczęto dopiero w roku 1827 i trwała ona do 1832 roku. W następnych latach kościół był jednak cały czas doposażany i rozbudowywany, a w roku 2001 poddano go gruntownemu remontowi.

Ma on kształt rotundy wpisanej w plan krzyża, która zwieńczona jest stożkowym dachem z latarnią na szczycie. Zewnętrzna elewacja została ozdobiona figurami apostołów, tj. Piotra i Pawła, które wykonał rzeźbiarz Aleksander Pruszyński.

Co warto zobaczyć?

Kościół na przestrzeni wieków otrzymywał liczne dary od bogacących się mieszkańców i jednym z nich jest, m.in. chrzcielnica podarowana w roku 1864 przed Gottfrieda Krusche, która znajduje się do tej pory w kościele.

Kolejnym ważnym elementem świątyni są organy, które zostały sprowadzone w roku 1976 z nieużywanego kościoła ewangelickiego w Bralinie.

Czytaj też: Dwór Pabianicki, czyli Muzeum Miasta Pabianic

Te znacznie starsze, na które złożyli się parafianie, zostały rozkradzione i zniszczone w roku 1945. Obecny instrument jest na tyle unikatowy, że w 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Istotna jest również historia dzwonów, które znajdowały się na wieży. W 1916 roku zostały zdjęte, przewiezione do Niemiec i przetopione na armaty.

Nowe dzwony pojawiły się dopiero w 1927 roku, ale także one w czasie drugiej wojny światowej zostały skonfiskowane i przetopione także w tym samym celu co poprzednie. Obecne dzwony pochodzą z roku 1975.

W kościele panuje bardzo dobra akustyka, dlatego oprócz coniedzielnych nabożeństw odbywają się tam również różnorodne imprezy kulturalne, charytatywne, ekumeniczne, wernisaże i oczywiście koncerty.

Przy kościele działa również stowarzyszenie muzyczne i chór parafialny, które organizują ciekawe spotkania i uświetniają różnorodne uroczystości oraz wydarzenia.

Odbywa się tam, m.in. Muzyczna Niedziela z inicjatywy i pod artystycznym kierownictwem Magdaleny Hudzieczek-Cieślar. Koncerty te odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca i skupiają bardzo wielu słuchaczy. Patronat medialny nad cyklem koncertowym sprawują pabianickie media i łódzkie radio.

MK Fotowoltaika Pabianice | Instalacje Fotowoltaiczne