Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn jest jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych jaką trzeba zobaczyć w Łodzi. Jego historia zaczyna się w już w XIV wieku, a miejscem tym zachwycają się wszyscy do dziś.

Historia Księżego Młyna

W pod koniec XIV wieku zostaje postawiony przez plebana nad rzeką Jasień młyn. W 1423 r. Łódź otrzymuje prawa miejskie, dzięki którym może organizować targi i z biegiem lat zaczyna się rozwijać.

Do ośrodków przemysłu włókienniczego zostały włączone miejscowości, które znajdowały się nieopodal rzeki Jasień i Łódka. W tym czasie wybudowany pod koniec XIV wieku młyn został zburzony, a powstały obok zakłady tkackie.

W roku 1970 Karol Scheibler wykupił fabrykę oraz jej tereny znajdujące się na Młynie i w miejscu tym postawił budynek przędzalni, który jest najdłuższym w Europie, a kilka lat później dobudowano budynki mieszkalne i szkołę.

Z biegiem lat miejsce to zaczęto rozbudowywać i powstał również szpital oraz sklepy. W 1962 roku zakłady Scheiblera zostały przemianowane na ” Uniotex”, jednak za sprawą ogromnej konkurencji rynkowej zaczęto sprzedawać przedsiębiorstwo oraz niszczejące nieruchomości.

Odnowienie osiedla Księżego Młyna

Łódź otrzymała sporo pieniędzy na odnowienie osiedla, nie tylko od unii europejskiej, ale także od prywatnych inwestorów. W roku 2009 został oddany do użytku budynek biurowy, a oprócz tego na ruinach dawnej fabryki powstał kompleks biurowo – usługowy, kawiarnie oraz mnóstwo przestrzeni dla mieszkańców.

Ciekawe miejsca do zwiedzania blisko Księży Młyna

Wybierając się w to miejsce oprócz tego historycznego osiedla warto zobaczyć inne ciekawe miejsca, do których należy zaliczyć:
Muzeum, Pałac Herbsta – pałac ten został wybudowany dla małżeństwa Herbstów, którzy zamieszkiwali go od roku 1875.

Czytaj też: Ulica Piotrkowska jako serce Łodzi

Na przełomie lat 2011- 2014, wnętrza pałacu zostały odrestaurowane i do dziś możemy je podziwiać.
Muzeum Kinematografii – jest miejscem, w którym zobaczymy wszelkie pamiątki, które są związane z kinematografią jak np. plakaty czy elementy scenografii.

Palmiarnię – obiekt ten jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i został podzielony na trzy pawilony, w których mieści się około 4,5 tysiąca roślin. Oprócz tego w miejscu tym znajduje się kolekcja ponad 100 – letnich palm, a w roku 2013 odsłonięto pomnik Wróbelka Ćwirka.

Pasaż Róży- za najlepszą atrakcję w Łodzi otrzymał nagrodę ” Złotej Pinezki”. Miejsce to odnowiono na przełomie 2013 – 2014 roku, gdzie kamienice zostały pokryte kawałkami luster o wielu kolorach. Atrakcja ta jest całkowicie darmowa i można ją obejrzeć o każdej porze dnia i nocy.

Dla osób ceniących historię, miasto Łódź ma wiele do zaoferowania, dlatego warto się skusić, by poznać jego najciekawsze miejsca.

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne