Ulica Piotrkowska jako serce Łodzi

Ulica Piotrkowska nie bez powodu jest nazywana sercem Łodzi. Jej historia zaczyna się w momencie, gdy pełniła ona tylko funkcję traktu, który łączył Piotrków Trybunalski i Zgierz, a na jego szklaku znajdowała się wtedy Łódź, którą otaczała Puszcza Łódzka.

Historia ul.Piotrkowskiej

Ul.Piotrkowska jak już wspomniano, dawniej była szlakiem łączącym Zgierz i Piotrków, a dopiero później stała się samym centrum dla osób szukających rozrywki oraz dla przemysłu. W roku 1821 doszło do zabudowy osady fabrycznej zwanej Nowej Miastem, gdzie budowano działki, na których znajdowały się od frontu domy wraz z warsztatami.

Działki te rozdysponowywano na osoby posiadające różne specjalizacje i biegły one, aż do południowego odcinka traktu, gdzie znajdował się targ. Rynek Nowego Miasta znajdował się na północnym końcu traktu, a trakt pomiędzy dwoma rynkami i targiem łączył Łęczycę, Piotrków Trybunalski i Zgierz.

W 1823 roku cały trakt otrzymał nazwę „ul. Piotrkowska” i wtedy powstały tabliczki oznaczające ulicę, a 1828 r. została potwierdzona i naniesiona na plan miejscowości. W 1865 roku Łódź została połączona linią kolejową z Piotrkowem Trybunalskim, Koluszkami oraz Koleją Warszawsko – Wiedeńską.

Czytaj też: Atlas Arena w Łodzi – wielka hala dla miłośników sportu

Ul.Piotrkowska łączyła ze sobą warsztaty, jednak okres rzemieślniczy skończył się, a w jego miejscu zaczęły powstawać fabryki. Miasto zaczęło się rozrastać po roku 1863, natomiast jego plan możemy zaobserwować do dziś w układzie ulic.

W dzisiejszych czasach ul.Piotrkowska nadal znajduje się w centrum Łodzi, a spacerując po niej możemy wejść do każdego z ponad 100 pubów czy restauracji. Ulica ta przyciąga również markowymi sklepami i jest najmodniejszym punktem spotkań obecnej młodzieży.

Starsi łodzianie również wybierają to miejsce, zwłaszcza w lato kiedy to można odpocząć w kawiarnianym ogródku. Na Piotrkowskiej czasami organizowane są różne zbiórki, koncerty lub inne atrakcje jak np. festiwal światła.

Ciekawe miejsca w Łodzi

Łódź może nie tylko pochwalić się ul.Piotrkowską, ale również i innymi ciekawymi zabytkami jak np. Manufakturą czy Księży Młynem. Z biegiem czasu w Łodzi zaczęły powstawać galerie handlowe, takie właśnie jak ta w Manufakturze.

W mieście tym powstało także muzeum Kinematografii, które znajduje się w dawnej rezydencji Karola Scheiblera. Bardzo znanym muzeum jest także Muzeum Włókiennictwa, które powstało w XIX w, a znajdują się w nim przepiękne tkaniny i materiały oraz dawne urządzenia do szycia.

W Łodzi znajduje się również: atlas arena, palmiarnia, ogród botaniczny oraz zoo, które obecnie jest w przebudowie.

Podsumowując Łódź jest miastem z bardzo ciekawą historią i wieloma zabytkami, dlatego jeśli będziecie tamtędy przejeżdżać warto zatrzymać się chociażby na chwilę i przespacerować po ul.Piotrkowskiej – jednej z najdłuższych ulic w Europie.

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne