Budowa nowego mostu to zawsze poważne przedsięwzięcie. Nie inaczej było w Płocku, gdy powstawał Most Solidarności. Mieszkańcy widzieli w nim przede wszystkim wybawienie od ciągłych korków, które bardzo utrudniały codzienne życie. Teraz jest jedną z najważniejszych inwestycji w kraju.
Historia najbardziej znanego płockiego mostu
Wiedzie on oczywiście przez najdłuższą i najważniejszą polską rzekę, czyli Wisłę oraz łączy dwie ważne drogi krajowe o numerach 60 i 62. Został on zaprojektowany jako jeden z elementów trasy ks. Jerzego Popiełuszki stanowiącej wschodnie obejście miasta.
Jego projekt został wybrany w drodze międzynarodowego konkursu, a budowa rozpoczęła się w lipcu 2002 roku i zakończyła w październiku 2007 roku. Co sprawiło, że jest on jednym z najbardziej znanych mostów w Polsce?
Otóż Most Solidarności w Płocku posiada przęsło żeglowne, którego rozpiętość liczy 375 metrów i jest to największa wartość, jeśli chodzi o mosty podwieszane z wantami w jednej płaszczyźnie w Polsce oraz w tej części Europy.
Poza tym jest on w pełni nowoczesnym obiektem, który został wyposażony między innymi w chodniki dla rowerzystów (część zachodnia) oraz dla wózków inwalidzkich (część wschodnia).
Kilka słów o tym, jak przebiegały prace nad Mostem Solidarności
Most Solidarności w Płocku jest bardzo fachową i solidną konstrukcją. Do jego budowy zużyto aż 12,6 tys. ton konstrukcji stalowej, 3 tys. ton stali zbrojeniowej oraz 610 ton stali do lin podwieszających zwanych wantami.
Oprócz stali do budowy wykorzystano także beton w ilości 19 tysięcy metrów sześciennych. Aby konstrukcja była wyjątkowo wytrzymała i stabilna, wywiercono jeszcze w ziemi aż 3 tysiące otworów, w których znalazły się pale podtrzymujące całą konstrukcję. Mimo to most odznacza się lekkością i smukłością.
Czytaj też: Stary cmentarz w Płocku
Poza tym jest on mostem dwujezdniowym z czterema pasami ruchu, czyli po dwa w każdą stronę. Jego całkowita szerokość wynosi 27,5 metra.
Dopuszczalna prędkość, jaką można na nim rozwinąć, to 80km/h. Został także wyposażony w wiele urządzeń elektronicznych, m.in. takich jak: komputer gromadzący dane, tablice świetlne, rozbudowany system monitoringu, urządzenia meteorologiczne, inklinometry, czujniki temperaturowe oraz wiele innych.
Płocczanie długo wyczekiwali tego mostu, ponieważ miał on przede wszystkim rozładować ruch i uciążliwe korki na tej ważnej pod względem strategicznym trasie.
Część mieszkańców liczyła również na to, że otrzyma on nazwę Most Wolności, jako że uwolnił ich od jarzma makabrycznych korków. Ostatecznie otrzymał jednak nazwę Most Solidarności, oczywiście wyłonioną w drodze konkursu, który polegał na oddaniu głosu za pomocą esemesa.
MK Fotowoltaika Płock | Instalacje Fotowoltaiczne