Płock to miasto historią sięgające X wieku, dzięki czemu obfituje w wiele niezwykle ciekawych miejsc. Przechadzając się ulicami, tego na pozór powszedniego miasta, można nagle znaleźć się gdzieś w XVII lub XVIII wieku, spoglądając na fasady kamienic starego miasta.
Zjawiskowe zabytki nie ograniczają się jednak do tej części miasta. Nieco dalej znajduje się cmentarz, najstarszy w Polsce, w którym spoczywa wiele znakomitych osobistości.
Założenie i początki cmentarza
Stary cmentarz w Płocku, nazywany niekiedy płockimi powązkami, to rzymskokatolicki cmentarz założony w XVIII wieku w 1780 roku. Jest więc najstarszą nekropolią dzisiejszej Polski i niewiele młodszą od najstarszej dawnych ziem Polski, która znajduje się w Wilnie i pochodzi z 1769 roku.
Mniej więcej w tym okresie rozpoczął się ruch przenoszenia miejsc pochówku z sąsiedztwa kościołów poza mury miast. Pomimo niechęci ludności, ruch postępował i z czasem również mieszkańcy miast przywykli do takiego stanu rzeczy.
Nie inaczej było w Płocku. Choć współcześnie płockim powązkom daleko do granic miasta, w XVIII wieku znajdowały się poza murami. Z początku budziło to kontrowersje, z czasem jednak płocczanie zaakceptowali nową sytuację.
Czytaj też: Audioriver, czyli festiwal w Płocku znany każdemu
W roku założenia odbył się również pierwszy pochówek w tym miejscu. Oddano ziemi troje, nieznanych z imienia, dzieci. Tym samym rozpoczęła się historia tego wyróżniającego się miejsca.
Dalsze dzieje cmentarza
W kolejnych latach cmentarz spełniał wyznaczone mu na początku zadanie. Pozwalał w końcu spocząć w pokoju tym, na których przyszedł czas. Nekropolia rozrastała się, dając schronienie kolejnym zmarłym.
Pojawiały się nowe rzeźby i nagrobki, z których najstarszy, dotrwały do naszych czasów, należy do zmarłej w 1828 roku podkomorzyny zakroczymskiej Teresy z Krajewskich Radzickiej.
Cmentarz obfituje również w inne, znakomite mazowszańskie osobistości, z których wymienić można Franciszka Dorobka czy Jakuba Chojnackiego, zasłużonych działaczy społecznych, a ponadto wybitnych naukowców.
Nie długo po założeniu, bo w 1801 r., cmentarz dorobił się kaplicy. Ufundowana przez Jana Antoniego Zdziennickiego, kanonika katedry płockiej, ze względu na niewielką ilość pochówków do 1817 r. służyła jako skład prochu. W latach międzywojennych została rozebrana.
Cmentarz współcześnie
Cmentarz po wojnie przestał być wykorzystywany i popadł w zapomnienie. Doprowadziło to do zniszczenia dużej części znajdujących się tam nagrobków i rzeźb. Od przełomu XX i XXI wieku trwa akcja renowacji zabytków.
Cmentarz uporządkowano i pojawiła się możliwość pochówku. Nekropolia przedstawia dużą wartość historyczną i zabytkową i powinna znaleźć się w planie, każdego, pojawiającego się w Płocku, miłośnika historii, ale i każdego, kto do Płocka przyjechał na wakacje.
MK Fotowoltaika Płock | Instalacje Fotowoltaiczne