Szukaj
Close this search box.

Muzeum Mazowieckie w mieście Płock

Muzeum Mazowieckie w Płocku działa od roku 1821 i zawiera mnóstwo zbiorów, które są dostępne dla osób odwiedzających.

Obiekty wchodzące w skład Muzeum Mazowieckiego

Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada wiele obiektów, w których możemy podziwiać przeróżne eksponaty oraz wystawy. Do tych obiektów zaliczamy:

  • Kamienicę Secesyjną – w miejscu tym zwiedzający mogą oglądać m.in. sale rzemiosła artystycznego, galerię malarstwa oraz aranżację wnętrz mieszczańskich. Kamienica mieści się przy ul. Tumskiej 8,
  • X wieków Płocka – jest wystawą, która znajduje się również na ul. Tumskiej 8, jednak mieści się ona na piętrach nowego budynku. Wystawa ma na celu zapoznanie osób zwiedzających z historią miasta, a jej największą ekspozycją jest makieta Płocka o całkowitej powierzchni 40 m2,
  • Spichlerz – jest budynkiem z przełomu XVIII i XIX wieku mieszczącym w sobie wystawy stałe. Pierwszą wystawą, jaką możemy obejrzeć, jest wystawa związana z Kulturą Mazowsza, która ukazuje jej zwyczaje. Druga wystawa, czyli Sztuka Dalekiego Wschodu ukazuje ponad 130 eksponatów dotyczących m.in. malarstwa, sztuki buddyjskiej czy sakralnej. Wystawa trzecia została przeniesiona i będzie niedługo dostępna dla odwiedzających, a znajdują się w niej prace artystyczne Biegasa Bolesława, do których zaliczyć możemy m.in. obrazy czy rzeźby. Obiekt muzealny znajduje się na ul. Kazimierza Wielkiego 11b.
  • Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego – znajdujący się w Wiączeminie Polskim posiada największą jak dotąd kolekcję pamiątek po Olendrach. W miejscu tym możemy podziwiać: meble, prasy czy beczki do przechowywania suszonych owoców,
  • Muzeum Żydów Mazowieckich – mieści się przy ul. Kwiatka 7, a zwiedzający poznają historię mieszczańskich Żydów,
  • Muzeum Wisły w Wyszogrodzie – mieści się przy ul. Rynek 1, powstało ono w roku 2012 i jest zbiorem dokumentacji związanych z handlem, żeglugą, jak również z obyczajami ludzi ziemi wyszogrodzkiej.

Muzeum Mazowieckie – podstawowe informacje

Żadne z Muzeum Mazowieckich nie jest czynne w poniedziałek, dlatego nie warto planować wycieczki do Płocka w tym dniu, jeśli chcemy odwiedzić muzeum. W sezonie letnim muzeum jest czynne w godzinach 10 – 17, a w zimowym godzinę krócej.

Po wcześniejszej rezerwacji możemy zwiedzić obiekty muzealne z przewodnikiem, który odpowie piękną historię o każdym z odwiedzanych miejsc. Muzeum prowadzi również lekcje oraz warsztaty dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych, gdzie uczy zakresu sztuki, kultury czy etnografii.

Czytaj też: Płockie Wzgórze Tumskie oraz jego okolice

Starsi uczniowie mogą na warsztatach utrwalić wiadomości z historii naszego kraju oraz zapoznać się ze wszystkimi eksponatami.

Muzeum Mazowieckie jest miejscem naładowanym po brzegi historią Płocka, dlatego jeśli szukamy informacji związanych z tym miastem, koniecznie musimy zajrzeć w to miejsce.

MK Fotowoltaika Płock | Instalacje Fotowoltaiczne