Szukaj
Close this search box.

Płockie Wzgórze Tumskie oraz jego okolice

Często zdarza się tak, iż niektóre miejscowości posiadają unikatowe miejsca o których słyszało wielu ludzi. Niekiedy są to parki, różnorodne muzea czy też zabytkowe budowle. Wspomniane miejsca gromadzą tłumy odwiedzających, którzy z przyjemnością poznają historię danego obszaru.

Jednym z miejsc, które z pewnością jest znane każdemu jest Wzgórze Tumskie znajdujące się w Płocku. Nadwiślańska skarpa zachwyca odwiedzających swą niesamowitą panoramą.

Historia Wzgórza Tumskiego

Znajdujące się w Płocku Wzgórze Tumskie zostało wyodrębnione z nadwiślańskiej skarpy. Wspomniane miejsce jest najstarszym obszarem zabytkowym zespołu urbanistyczno-architektonicnego miasta.

Na terenie Wzgórza Tumskiego znajduje się wiele znanych budowli, takich jak zespół dawnego opactwa benedyktyńskiego czy też bazylika katedralna.

Czytaj też: Niezapomniane ZOO w Płocku

Całość wzgórza przecina ulica Tumska, która podzieliła wspomniany teren na część północno-zachodnią oraz północno-wschodnią. Oba obszary obejmują swym zasięgiem wiele historycznych miejsc.

Jedną z głównych budowli Wzgórza Tumskiego jest bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wspomniana katedra jest najcenniejszym zabytkiem Płocka.

Odkryte na obszarze Wzgórza Tumskiego znaleziska archeologiczne wskazują na fakt, iż Płock rozwijał się już od średniowiecza.
W 1920 roku doszło do ogromnych zniszczeń w architekturze miejskiej za sprawą ówczesnej okupacji.

Ciekawe miejsce na spacer, czyli Wzgórze Tumskie

Wzgórze Tumskie zostało podzielone na wiele alejek, którymi uwielbiają wędrować spacerowicze. Zwiedzając wspomniane miejsce możliwym jest dotarcie do kilku punktów widokowych, z których rozpościera się przepiękna panorama.

Płock zdecydowanie zasłynął swym zabytkowym mostem, który nocą prezentuje przepiękną kolorową iluminację. Takowy pokaz nieustanie zachwyca nie tylko lokalnych mieszkańców, lecz również wszystkich przyjezdnych.

Wartym odwiedzenia jest park zwany „Za Tumem”, który obsadzony został wieloma kasztanowcami. Przemieszczanie się parkowymi alejkami ukażą spacerowiczom miejsca, takie jak gotycka Wieża Szlachecka dawnego zamku czy też dawny Pałac Biskupi.

Podczas spaceru warto zobaczyć również nowoczesny amfiteatr, który znajduje się na zboczu Wzgórza Tumskiego. Wspomniany amfiteatr swym wyglądem przypomina kosmiczny spodek, dzięki czemu stał się niepowtarzalnym elementem urbanistyki miasta.

Jednym z interesujących wydarzeń odbywających się w Płocku jest festiwal muzyczny Audioriver, który ulokowany został na Wzgórzu Tumskim.

Owe cykliczne wydarzenie co roku przyciąga wielkie tłumy ludzi, którzy oprócz słuchania muzyki elektronicznej mogą zwiedzić całe miasto oraz przekonać się o urokach Wzgórza Tumskiego.

MK Fotowoltaika Płock | Instalacje Fotowoltaiczne