Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi – perła z granicy wieków

Architektura miast europejskich może zaskakiwać i budzić niemały podziw. Często zdarza się tak, że monumentalne budowle, których przeznaczeniem było gościć znakomite osobistości z biegiem czasu i w wyniku historycznych przeobrażeń trafiały w ręce różnego rodzaju instytucji kulturalnych.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku łódzkiego Pałacu Karola Poznańskiego, który obecnie jest siedzibą dla Łódzkiej Akademii Muzycznej.

Krótka historia Pałacu

Pałac Karola Poznańskiego zaprojektowany został na zakupionej od braci Gehligów ziemi przez związanego z Poznańskimi znanego architekta, Adolfa Zeligsona. Prace nad budowlą trwały między 1904 a 1908 rokiem.

Po wykończeniu wnętrz w rezydencji zamieszkał syn Izraela Kalmanowicza, Karol Poznański, a wraz z nim cała jego rodzina.

W późniejszym okresie zarządzająca mieszczącą się w pałacu Akademią Muzyczną kadra uczelniana otrzymała ogromne środki finansowe, które przeznaczono na renowację okazałych wnętrz obiektu, takich jak sala balowa, która w roku 2013 otrzymała tytuł „Wnętrze roku 2012”, dwie sale koncertowe, dawną salę bilardową, a także dawne salony i westybul.

Na podstawie dokumentów i fotografii podjęto prace konserwatorskie, które pozwoliły na odtworzenie pierwotnych sztukaterii oraz złoceń.

Niezwykła architektura w Pałacu Karola Poznańskiego

Pałac Karola Poznańskiego z pewnością zachwyci swoją formą, która od jego powstania pozostała niezmieniona, każdego entuzjastę architektury inspirowanej renesansowym i barokowym stylem włoskim, wykazującym wpływy rustykalne.

Monumentalny czteroskrzydłowy gmach zamyka w swoim wnętrzu obszerny dziedziniec. Strona południowa rezydencji przeznaczona została na pałacowy ogród.

Czytaj też: Palmiarnia Łódzka – zielone miejsce dla pasjonatów roślin!

Okazałe wnętrza utrzymane w eklektycznym stylu zachwycą odwiedzających bogatymi zdobieniami, różnorodną boazerią, czy sztukaterią.

Luksusowy klimat rezydencji doskonale podkreślają efektowne meble, bogate żyrandole, marmurowe kominki, posągi i wiele innych detali podkreślających przepych i bogactwo rodu Poznańskich.

W szczegółowo obmyślanych planach nie pominięto także odpowiednio dopasowanej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Także brama i ogrodzenie odznaczają się nieczęsto spotykanym kunsztem.

Na szczególną uwagę zasługuje efektowny witraż znajdujący się na nie mniej niż cały budynek okazałej klatce schodowej, wyobrażający Florę, boginię wiosny, przedstawioną z bukietem róż i koszem pełnym kwiatów w dłoniach.

O wielkości i znaczeniu rodu Poznańskich przypominają przebywającym w murach Pałacu liczne odniesienia do nazwiska jego właściciela, takie jak wplecione w okucie bramy inicjały, bogato zdobione przez ornamenty wyobrażające kiście winogron i liście roślin.

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne