Palmiarnia Łódzka – zielone miejsce dla pasjonatów roślin!

W dużych miastach nie brakuje parków, ale wielbiciele flory nie zawsze są zadowoleni. Dlaczego? Bo nie zobaczą w nich wielu gatunków egzotycznych roślin, które rosną w innych rejonach świata.

Na szczęście są wspaniałe ogrody botaniczne, które przyciągają wzrok bardzo zróżnicowaną szatą roślinną. Jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu jest Palmiarnia Łódzka.

Historia palmiarni

Zanim jednak opiszemy, co dokładnie się znajduje w tym niezwykłym, idealnie nadającym się do odpoczynku, miejscu, najpierw przybliżymy historię jego narodzin. Położona na terenie parku Źródliska I Palmiarnia Ogrodu Botanicznego oszałamia swoją gęstwiną.

Warto się tam udać z pewnością w porze jesienno-zimowej, najlepiej w południe, aby podziwiać florę w świetle dziennym. Od kiedy odwiedzający mogą przybywać do tego obiektu?

Był rok 1956, kiedy otwarto Palmiarnię Łódzką, ale dopiero na początku XXI wieku stała się ona miejsce bardzo nowoczesnym – wielką atrakcją dla mieszańców miasta.

Czytaj też: Cmentarz Żydowski w Łodzi

Co ciekawe, pierwsze okazy roślin, które się tam znalazły, pochodziły z dawnych ogrodów i oranżerii zimowych należących do łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Kolekcjonowanie między innymi palm było wielką rozrywką bogaczy, jednak z czasem ich kolekcje likwidowano w związku z upadkiem fortun.

A co się ostatecznie działo z nietypowymi roślinami? Najpierw trafiały do miejskich szklarni, ale było ich tak dużo, że zaadaptowano dla nich dawną stołówkę we wspomnianym wyżej parku Źródliska.

Mnóstwo roślin i magiczny klimat

Dzisiaj miejsce to może pochwalić się nie tylko ponad stuletnimi, wysokimi na kilkanaście metrów, palmami, ale także ogrodem dydaktycznym z licznymi drzewami i krzewami.

Łącznie na tym terenie o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, posadzono niemal 5 tysięcy sztuk roślin. Ta liczba robi wrażenie! Mało tego, można tam spotkać także zwierzęta, jak żółwie czy karpie koi. Najważniejszy jest jednak sam klimat.

Palmiarnia Łódzka jest magiczną bramą, która przenosi odwiedzających do różnych rejonów i stref (do równikowej do umiarkowanej) naszej planety.

Można więc znaleźć się w pachnącej części śródziemnomorskiej z cytrusami oraz laurami; tropikalnej, w której nie brakuje np. bambusów i paproci; a nawet na obszarze półpustynnym, gdzie rosną różne kaktusy i sukulenty.

Wchodząc do każdego z pawilonów, młodszy i starszy miłośnik botaniki, zostanie poinformowany za pomocą wyświetlacza o panującej w konkretnej strefie wilgotności powietrza i temperaturze.

Na koniec warto dodać, że w tej palmiarni zgromadzono rośliny naziemne, naskalne oraz nadrzewne, czyli ze wszystkich grup ekologicznych!

MK Fotowoltaika Łódź| Instalacje Fotowoltaiczne