Niemal każde miasto ma reprezentacyjne centrum, będące obowiązkowym elementem zwiedzania dla turystów a przez mieszkańców traktowane jako lokalne centrum życia.
W Radomiu tego typu centrum stał się Plac Jagielloński, który dzięki rewitalizacji i powiązaniom z otoczeniem zyskał miano społecznego serca miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest historia Placu i co zadecydowało o rosnącej popularności tego miejsca, koniecznie zapoznaj się z artykułem.
Z kart historii
Plac Jagielloński w Radomiu swój byt rozpoczynał w połowie XIX wieku. Miejscy planiści zadecydowali wówczas o wytyczeniu tutaj Rajszuli, czyli placu nauki jazdy konnej dla stacjonujących wojsk carskich.
Po trzydziestu latach Plac stał się miejskim targowiskiem. Pamiątką po handlowej funkcji terenu jest wzniesiona w 1898 eklektyczna hala targowa do dziś służąca w tym samym celu.
Czytaj też: Znany każdemu park, czyli Stary Ogród w Radomiu
W chwili wzniesienia była to najnowocześniejsza hala handlowa w zaborze rosyjskim. Funkcja targowa przeplatała się z reprezentacyjną – na Placu odbywały się wydarzenia kulturalne, polityczne i wojskowe.
W latach 50-tych XX wieku usunięto funkcję handlową (poza budynkiem hali) i większą część placu pokryto roślinnością tworząc zielone skwery do odpoczynku ludności.
Po upadku komunizmu plac gruntownie odnowiono. Zostały dodane nowoczesne ławki, wyrównano powierzchnie betonowe i zadbano o roślinność. Pierzeje wokół Placu, urbaniści zagospodarowali nowoczesnymi acz komponującymi się z otoczeniem budynkami.
Plac nie ustępuje nowoczesnym centrom wielkich, europejskich metropolii a o jego skomplikowanej historii świadczy już tylko konglomerat kilku stylów architektonicznych i fakt siedmiokrotnej zmiany nazwy tego miejsca.
Atrakcje i walory Placu
Walorem Placu są usytuowane w jego pierzejach budowle. Od południa są to XIX wieczne kamienice, cenna gratka dla miłośników architektury oraz wspomniany już budynek Hali targowej wpisany do ewidencji zabytków.
Pierzeję wschodnią Placu zajmuje modernistyczny budynek Teatru Powszechnego, w którym swą siedzibę ma także radomska rozgłośnia radiowa RDC.
Najnowszą, północną pierzeję zajmuje największe w Radomiu centrum handlowe – Galeria Słoneczna. Choć oddzielona od Placu ulicą, galeria posiada kładkę pieszą z placem dzięki temu klienci w przerwie od zakupów często przechodzą na plac Jagielloński by odpocząć.
Od zachodu Plac zamyka skwer zielony pełen zadbanej zieleni. Całość uzupełniają obiekty małej architektury takie jak rzeźby i artystyczne rabaty kwiatowe oraz fontanna. Plac stanowi bardzo ruchliwe miejsce a jego położenie w sercu miasta sprawia, iż codziennie przewijają się przez tą lokalizację tysiące ludzi.
Ciekawostką na temat Placu jest fakt, iż przez kilkadziesiąt lat zlokalizowana tu była rzeźba upamiętniająca Armię Sowiecką co było tematem gorących sporów politycznych.
Plac znajdował się więc na ustach całego miasta, spór przeniósł się nawet do kuluarów sejmowych w Warszawie. Ostatecznie kontrowersyjną rzeźbę przeniesiono na rosyjski cmentarz prawosławny.
MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne