Znany każdemu park, czyli Stary Ogród w Radomiu

Znajdujące się w miastach parki są idealnymi miejscami do pieszych wędrówek. Wielu ludzi docenia możliwość spędzenia czasu na łonie natury wraz z najbliższymi.

Wiele z istniejących parków posiada unikatową historię powstania, która wyróżnia takowy park na tle danego miasta.
Przykładem parku, który odwiedzany jest przez duże grono osób jest zdecydowanie Stary Ogród w Radomiu.

Wspomniana atrakcja jest nie tylko ulubionymi miejscem lokalnych mieszkańców, lecz również wielu przyjezdnych osób.

Historia Starego Ogrodu w Radomiu

Park Star Ogród jest najstarszym parkiem w Radomiu. Wspomniane miejsce zajmuje powierzchnię 7,2 ha. Stary Ogród został stworzony w 1825 roku.

Początkowo, na terenie parku znajdowało się kilka drzew oraz staw, który czerpie wody z rzeki Mlecznej. Stary Ogród był miejscem różnorodnych zabaw, które cechował bogaty program artystyczny.

W ramach owych zabaw, mieszkańcy uczestniczyli w koncertach plenerowych, w pokazach strojów czy też brali udział w potańcówkach. Ciekawą atrakcją była również organizacja ślizgawki na zamarzniętym stawie.

Czytaj też: Kilka słów o Zamku Królewskim w Radomiu

W związku z licznymi imprezami oraz wieloma odwiedzającymi ludźmi, wspomniany park zyskał miano Salonu Radomia.
Początkowo zaplanowano, iż park miał przypominać typowy ogród angielski, który charakteryzuje się swobodnym układem alejek oraz wieloma drzewami czy też krzewami.

Na terenie Starego Ogrodu znajduje się pomnik w postaci głazu, który upamiętnia postać ks. Romana Kotlarza.

Ciekawostki związane ze Starym Ogrodem

Znajdujący się na terenie parku staw jest idealnym miejscem dla zapalonych wędkarzy, ponieważ jest on stale zarybiany. Pośród znajdujących się w stawie ryb można spotkać takie jak karp, sumik karłowaty czy też karaś srebrzysty.

Stary Ogród w Radomiu przeszedł sporą renowację w 2014 roku, dzięki czemu stworzone zostały nowe alejki oraz plac zabaw dla najmłodszych odwiedzających. Dodatkowo, wyznaczona została ścieżka rowerowa we wschodniej części parku, co przyczyniło się do zwiększenia liczby bywalców owego miejsca.

Znajdujący się w parku staw stał się miejscem zamieszkania wielu ptaków wodnych za sprawą zbudowanych budek lęgowych na wysepce. Co za tym idzie, spacerowicze mogą podziwiać piękno natury oraz obserwować ptaki podczas pieszych wędrówek.

Wraz z biegiem lat drzewostan parku ulegał zmianie. Początkowym zamysłem było zasadzenie klonów, lip oraz jesionów, jednakże w ramach rewitalizacji dosadzone zostały klony, topole czy też kasztanowce.

Ciekawym aspektem wydaje się fakt, iż początkowo posadzono również drzewa owocowe, które miały przyczynić się do zbierania funduszy za sprawą sprzedaży owoców.

MK Fotowoltaika Radom | Instalacje Fotowoltaiczne