Szukaj
Close this search box.

"Wśród tylu opcji dostępnych na rynku nie jest łatwo znaleźć zaufanego dostawcę paneli słonecznych. Miałem to szczęście trafić na ekspertów z MK Fotowoltaika, którzy pomogli mi znaleźć profesjonalnego wykonawcę. Dziękuję!" - Wojciech M.

Instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych

Fotowoltaika dla domu – rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Czy to naprawdę się opłaca?

Panele fotowoltaiczne są niedrogim i popularnym rozwiązaniem dla potrzeb energetycznych domu. Mogą one obniżyć rachunki za energię elektryczną i zrobić dużą różnicę w Twoim domu.

Energia słoneczna jest czysta, naturalna i odnawialna. Oferuje sposób na produkcję czystej energii z trwałymi dostawami, które nigdy się nie wyczerpią.

Jakie są korzyści z paneli słonecznych? Ile one kosztują? Ponieważ są one inwestycją, ważne jest, aby zrozumieć wszystkie opcje przed podjęciem decyzji.

Każdy dom jednorodzinny będzie miał swoją indywidualną charakterystykę, potrzeby, możliwości czy wizję funkcjonowania samej instalacji (niezależnie od tego, czy będzie ona podłączona do krajowej sieci energetycznej, czy nie).

Co daje fotowoltaika w domu

Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to przede wszystkim inwestycja. Zmniejszą się oczywiście rachunki za prąd, ale będzie można również zarobić na boku, sprzedając nadwyżki energii elektrycznej z powrotem do elektrowni.

Jeśli jeszcze nie dokonujesz wyborów związanych z zieloną energią, to właśnie nadszedł czas, aby to zrobić. Nie jest za późno, aby przejść na energię słoneczną i zacząć oszczędzać.

Po raz pierwszy w historii prosumenci są w stanie zarówno zużywać, jak i produkować energię elektryczną. Możesz zarabiać na nadwyżce wyprodukowanej energii, a także pomagać środowisku poprzez redukcję emisji CO2.

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Głównym problemem związanym z instalacją fotowoltaiczną jest kosztowna inwestycja początkowa. Wiadomo, że aby zacząć oszczędzać pieniądze, trzeba trochę zapłacić.

Początkowy koszt instalacji nie będzie tani, ale w perspektywie długoterminowej, koszty te zostaną znacznie zrekompensowane. Jeśli jednak szukasz bardziej ekonomicznego wyboru, ważne jest, aby znać zwrot z inwestycji w przyszłych latach.

Koszt to nie tylko panele, ale również cały sprzęt towarzyszący (wszystkie potrzebne urządzenia) – inwertery, mierniki, kable, akumulatory z kontrolerami ładowania.

Koszt instalacji będzie zależał od ilości zużywanej przez Ciebie energii elektrycznej w ciągu miesiąca lub roku – im więcej energii zużywasz, tym większy początkowy koszt, ale też i większy zwrot z inwestycji w perspektywie długofalowej.

Ile paneli potrzebuję?

Ilość paneli również określa się na podstawie średniego rocznego zużycia energii elektrycznej przez mieszkańców domostwa.

Przykładowo, przy zużyciu rocznym ok. 6 tys. kWh wymagana będzie instalacja 20 paneli o mocy 300 kW.

Po określeniu wymiarów jednego panelu można również łatwo obliczyć powierzchnię, jaką będą zajmować panele.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych może być nie tylko dach, ze względu na naturalną ekspozycję na słońce, ale też i grunt. W obu przypadkach najefektywniejsze instalacje to te, które nie są zacienione.

Instalacja powinna być też położa w taki sposób, aby panele słoneczne były skierowane na południe, ponieważ zapewnia to maksymalną wydajność.

Natomiast koszt instalacji dachowej jest z reguły niższe, ponieważ nie wymaga dodatkowych konstrukcji podtrzymujących panele.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, panele słoneczne są doskonałą inwestycją dla Twojego domu. Spłacą się one w całości bez większego nakładu pracy.

W Polsce dostępnych jest kilka programów dofinansowań, m.in. program Mój Prąd, z którego skorzystać może każdy przy instalacji do 10 kW.

Od 2019 roku obowiązują dodatkowe zmiany w podatku dochodowym, które umożliwią właścicielom domów jednorodzinnych odliczenie od podatku dochodowego do 53 tys. zł.

W każdym razie, niezależnie od tego, co zrobisz, będziesz musiał przygotować się na spory wydatek. Jednak każdy kolejny rok przybliży Cię do pełnego zwrotu z inwestycji, a później to już czysty zysk.

Koszty utrzymania systemu są niskie. Szacuje się, że po okresie gwarancyjnym (25 lat) będzie on w stanie pracować na poziomie 80 procent swojej wydajności.

Zapytaj o darmową wycenę

od najlepszych instalatorów